HORETIM a devenit membră a Corps Touristique Austria, una dintre cele mai importante platforme de colaborare și networking din industria turismului austriac.
„Aseară, am avut onoarea de a prezenta Timișoara, județul Timiș și proiectul Banat – Regiune Gastronomică Europeană 2028 în cadrul Summer Lounge Vienna, un eveniment care reunește anual peste 300 de profesioniști din turism, reprezentanți ai presei internaționale, ai birourilor naționale de turism, agențiilor de turism și turoperatorilor din întreaga lume.
Pentru a aduce mai aproape gustul și identitatea regiunii noastre, am organizat o degustare de produse locale alături de partenerii noștri Visit Timiș, Produs in Banat și Brutaria “Moara Maria”.
Experiența a fost completată de Timișoreana, un brand cu rădăcini adânci în istoria Timișoarei și o legătură specială cu Austria, încă din anul 1718.
Ne bucurăm să ducem mai departe povestea Banatului și să prezentăm, în inima Vienei, ceea ce face această regiune atât de specială: oameni, tradiții, gastronomie și ospitalitate”, au transmis reprezentanții HORETIM.
